Medet Önlü davasında 6. duruşma tamamlandı

18.02.2016’da yapılan 6. duruşmanın sonunda mahkeme, bir sonraki duruşma tarihini 14.04.2016 olarak belirledi.

Medet Önlü suikasti davasında 6. Duruşma 18.02.2016’da Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tutuklu sanıklar Murat Aluç ve Mehmet Akif Cömert’in hazır bulunduğu duruşmaya Medet Önlü’nün eşi, çocukları, yeğeni, taraf avukatları ile çoğunluğu Kafkas Diasporası’ndan oluşan kişiler, Ankara Çerkes Derneği temsilcileri, Kaffed temsilcileri, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ve BBC’den gazeteciler de izleyici olarak katıldı.

Katılan vekilinin Rızvan Ezbulatov’un 1994-1997 yılları arasında Bayrampaşa Cezaevinde tutuklu ya da hükümlü olup olmadığının, kendi kimliği ya da başka kimlikle kalıp kalmadığının pasaport fotoğrafı da kullanılarak ayrıntılı olarak sorulmasına dair talebine karşılık gelen yazıda “Rızvan Ezbulatov” ismine dair bir kayıt bulunmadığı ifade edildi.

Katılan vekilinin daha önce yapmış olduğu talep doğrultusunda sınır ve gümrüklerden gelen yazılı cevapta da “Rızvan Ezbulatov” ismiyle Türkiye’ye herhangi bir giriş – çıkış yapılmadığı belirtildi. Bu şahsın muhtemelen sahte isim ve pasaport kullanmasına ve katılan vekilinin talebinde bu hususun hesaba katılarak belirtilen döneme ilişkin tüm Rus ve Ukrayna uyruklular arasında fotoğraflı bir araştırma istenmesine rağmen, tüm araştırmaların bu sahte pasaport bilgileri ve sahte isim üzerinden, fotoğrafsız olarak yapıldığı belirlendi.

Mahkeme, sanıklardan henüz yakalanamayan Ömer Peltek’in yakalanması için emniyet birimlerine tekrar yazı yazılmasına karar verdi.

Duruşma 14.04.2016, saat 14.00 ‘e ertelendi.