Bugün 22 Mayıs 2019… Medet Önlü tam 6 yıl önce bugün şehit oldu.

Gelinen son durumda mahkeme, Rızvan Ezbulatov adı ile bilinen azmettirici hakkında dosyayı ayırarak davanın görülmesine devam ediyor.

Bugün 22 Mayıs 2019… Medet Önlü tam 6 yıl önce bugün şehit oldu. O, davası uğruna ölümü göze almış bir kahraman olarak tarihteki yerini aldı. Dokunduğu hayatlarda, umudu olduğu hanelerde yaşıyor adı. Ve yaşıyor ruhu, ömrünü adadığı hayali gibi özgür ve onurlu.

Bu 6 yılda ne oldu ?
Medet Önlü şehit oldu ancak bu adaletsizliğe boyun eğileceği anlamına gelmiyordu. Yaşamı boyunca hak, adalet ve özgürlük mücadelesi vermiş bir insanın arkasından davasına sahip çıkmak gerekti.
Medet Önlü’nün ölümünden itibaren adalet kavgamız başladı ve 1,5 yılın ardından nihayet tetiği çeken katil ve yardımcılarının bir kısmı, bunların kimliği olay günü tespit edilmişti, yakalandı. Dava süreci devam ederken bir diğer sanık daha yakalandı, bu kişi Medet Önlü’nün öldürülmesi için tetikçi ile azmettiriciyi tanıştıran ve anlaşmalarını sağlayan kişiydi. Dava bir yıldan fazla sürdü ve sonucunda mahkeme, tetikçi için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti. Aracılık yapan sanık için 18 yıl hapis cezasına hükmeden mahkeme, tetikçiye yardım eden ve cinayet sonrasına saklanmasını sağlayan sanıklardan biri için 4 yıl hapis cezasına, diğerleri için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Mahkeme kararı, 2018 yılında kesinleşti.
Aralık 2017’de ise tetikçiye şoförlük yapan ve cinayetin işlenmesine yardım eden kişi, kimlik sorgusu sırasında yakalandı. Aralık 2018’e kadar süren yargılama sonucunda mahkeme, 18 yıl hapis cezasına hükmetti. Sanık vekili tarafından karara itiraz edilmesi üzerine dosya, bölge adliye mahkemesine gönderildi. Yargılama süreci devam ediyor.
Gelinen son durumda mahkeme, Rızvan Ezbulatov adı ile bilinen azmettirici hakkında dosyayı ayırarak davanın görülmesine devam ediyor.

NOT: Bu zor süreçte adalet arayışımıza destek veren, mahkeme koridorlarında yanımızda olan tüm dostlara sevgiler, saygılar. Her zaman kalbimizdesiniz.