Fehim Taştekin’den Çeçen cinayetleri ve Medet Önlü Suikastı üzerine

Bu cinayetlerin ardındaki Rusya bağlantısının sorgulanması ve ortaya çıkarılması davanın niteliği ve içeriği açısından gerekli bir durum. Şu an bir iddianame var, ancak iddianamenin ne kadar sağlam olduğunu bilmiyoruz. Mahkeme süreci şeffaf işlerse, o zaman durum netleşecek. Fakat, mesela Medet Önlü’nün cinayeti çok daha dikkat çekiciydi. Bu konuda kayda değer bir gelişme olmadı. Önlü’nün yakınları bu olayın örtbas edildiğini savunuyorlar…

Radikal Gazetesi Dış Haberler Şefi Fehim Taştekin, Çeçen cinayetleri soruşturmalarından birinin tamamlanması ve dava açılması üzerine Rusya’nın Sesi Radyosu’na verdiği röportajda bazı değerlendirmelerde bulundu. Medet Önlü Suikastına da değinen Taştekin’in açıklamaları şu şekilde:

“Rusya, Kafkasya’da bir savaş yürütüyor, savaşın tarafları belli. Bu savaşın bir takım hesaplaşmalara yol açtığı, yurt dışında da bu hesaplaşmaların yaşandığını biliyoruz. Daha önce başka ülkelerde de böyle cinayetler işlendi. Bu cinayetlerin ardındaki Rusya bağlantısının sorgulanması ve ortaya çıkarılması davanın niteliği ve içeriği açısından gerekli bir durum. Şu an bir iddianame var, ancak iddianamenin ne kadar sağlam olduğunu bilmiyoruz. Mahkeme süreci şeffaf işlerse, o zaman durum netleşecek. Fakat, mesela Medet Önlü’nün cinayeti çok daha dikkat çekiciydi. Bu konuda kayda değer bir gelişme olmadı. Önlü’nün yakınları bu olayın örtbas edildiğini savunuyorlar. Şu anki dava, İstanbul’daki cinayetlerle ilgili. Biraz bekleyeceğiz ve tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışacağız. Şu ana kadar Türk polisinin bu konuya çok önem vermediğine dair bir izlenim vardı. Ne oldu da birden bire böyle bir iddianame hazırlandı. Açıkcası bunu çok bilmiyoruz. Türkiye ile Rusya’nın ilişkilerinin çok hızlı bir şekilde öne çıktığı bir dönemde olması nedeniyle davayla ilgili siyasi bir veçhe var mı yok mu buna da bakmak gerekiyor. Benim kişisel bakışım, bu cinayetlerin ivedilikle açığa çıkarılması, Rusya ve Türkiye’nin bunun için işbirliği yapması yönünde. İki ülkenin dostane ilişkileri bunu gerektiriyor. Ancak şu ana kadar bu olmadı.”

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA KRİZ YARATIR MI?

Türkiye, cinayetle suçlanan kişilerin iadesini talep ederse, Rusya’nın buna vereceği yanıt ne olur? Taştekin’e göre, Rusya’nın bu durumda Ankara’ya diplomatik izahat vermesi gerekebilir. Ancak Taştekin, Türkiye’nin siyasi nedenlerden dolayı davayı sonuna kadar götürmesini beklemiyor.

“Bence Türk hükümeti uzun zamandan beri Rusya’yla ilişkilerini tehlikeye atmaktan kaçınıyor. Bu hükümetin politikası da değil, Mavi Akım projesiyle bir stratejik ortaklık kurulduğundan beri Türkiye, Rusya’yı Kafkasya üzerinden herhangi bir şekilde rahatsız edecek eylemlerden uzak durmaya devam ediyor. Şu anda hükümet ABD ve AB ile sorunlar yaşarken, çok önemli ekonomik ilişkiler kurduğu Rusya ile ilişkilerini bozacak adımlar atacağını sanmıyorum. Ankara’nın ne diyeceğini bilmiyoruz, davayı siyasi olarak değerlendirebilir. Doğal olarak Türkiye cinayetle suçlanan kişilerin iadesini Rusya’dan talep edebilir. Rusya’nın da bunun diplomatik olarak bunun izahını yapması gerekir. Fakat şu anda Türkiye’de çok fazla dava siyasi tartışmalara da yol açtığı için Türkiye’nin bunu isteyip istemeyeceğini de bilmiyoruz. Savcı isteyebilir ama sonuçta bu mesele dışişleri ile de bağlantılı olacağı için diplomatik kanallar devreye girmek zorunda. O noktada hükümet bu davanın seyrini değiştirecek adımlar atabilir. Ben hükümetin bu davayı sonuna kadar götürebileceğini sanmıyorum. Eğer davayı daha ileri taşımak isterse Rusya ile diplomatik bir gerilimin yaşanacağını söyleyebiliriz. Rusya da bunu gördüğü için davanın siyasi saiklerle yürütüldüğünü savunup işbirliği yapmaktan kaçınacaktır. Başbakan Erdoğan, çıkıp da “paralel devlet”in işidir derse hiç şaşırmam. Hükümete yakın, “paralel devlet” söylemi savunan bazı kesimler şöyle bir yorum yapabilir: “Gülen Cemaati’nin Rusya ile ilişkileri bozuk, son dönemde okulları kapatıldı, cemaatin Rusya’da bastırdığı kitaplar mahkeme kararlarıyla yasaklandı, Türkiye’deki hükümetle arası da iyi olmadığı için cemaat hem Rusya’yı hem de Türkiye köşeye sıkıştıran bir hamle geliyor.” Böyle bir yorum gelirse şaşırmamak gerekir. Ama tartışılmaması gereken şey, ortadaki cinayetlerin aydınlatılması gerekiyor. Hem Türkiye için hem Rusya için hem de ikili ilişkilerin gelişmesi için bence bu alanda işbirliği yapılmalı. Ben yıllardır, Rusya ve Türkiye’nin Kafkasya üzerinden bir hesaplaşmaya girişmek yerine barışı tesis etmek için ortak proje geliştirmeye çalışmaları gerektiğini söylüyorum. İki ülke de karşılıklı olarak hassasiyetlere dikkat etmeli. Bu dava sağlıklı bir şekilde değerlendirilirse, iyi bir başlangıç olabilir”

 

Kaynak:

http://www.rsfmradio.com/2014_02_19/Cecen-cinayetleri-davasinda-iddianame-hazir/