Grihat: Medet Önlü cinayetiyle ilgili iddianame hazırlandı

Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün 25.5.2013 günü Ankara’da ofisinde öldürülmesi ile ilgili soruşturma tamamlandı. Savcı Ali Alper Saylan, Önlü’yü “tasarlayarak öldürme”, “ruhsatsız silah taşımak”, “suçluyu korumak”suçlamasıyla 9 kişi sanık olarak sıralandığı iddianameyi Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Çeçenistan İçkerya  Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün 25.5.2013 günü Ankara’da ofisinde öldürülmesi ile ilgili soruşturma tamamlandı. Savcı Ali Alper Saylan,  Önlü’yü “tasarlayarak öldürme”, “ruhsatsız silah taşımak”, “suçluyu korumak”suçlamasıyla  9 kişi sanık olarak sıralandığı iddianameyi Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Müşteki olarak ise Medet Önlü’nün eşi Leyla Önlü, çocukları Zalina, Mansur, Bedia Nur Önlü yer aldı. İddianamede, Medet Önlü’yü ofisinde vuran ve daha sonra yakalanan Murat Aluç, Rızvan Ezbulatov, Ömer Peltek,İbrahim Şimşek,Mehmet Akif Cömerthakkında tasarlayarak adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, Hakan Şimşek, Ömer Şimşek, Mehmet Kara, Cihan Çetinkaya hakkında “suçluyu korumak” 6 aydan 5 yıla kadar hapis istendi.

Savcı Saylan iddianamede, suç tarihini Medet Önlü’nün suikasta kurban gittiği 25.05.2013 ve sonrası olarak belirledi. Deliller bölümünde Medet Önlü’ye ait ajanda, HTS kayıtları, mobese görüntüleri, tanık beyanları, otopsi raporu,araç tespit ve olay yeri inceleme tutanakları gibi birçok belge ve evrak sıralandı.

Çalıntı arabayı tamir ettirip, sahte plaka basım yeri aramışlar

İddianamede zanlıların 18.05.2013’te Medet Önlü’nün ofisinde keşif çalışması yaptığı anlatılırken, buna ilişkin kamera görüntülerinin de kimlik tespitinde kullanıldığı ifade edildi. İddianamedeki zanlılar Murat Aluç,Rizvan Ezbulatov ve Ömer Peltek’in olay öncesi ve sonrasında yaptıkları görüşmelerden bağlantıları belirlendiği bilgisine yer verilen iddianamede, Murat Aluç’un Ostim’de kaporta ustası olan teyzesinin oğlunun yanına Ömer ile birlikte gittikleri,  Toyota marka araçlarının olduğu, Aluç’un aracın çalıntı olduğunu söylediği ve sahte plaka bastırılacak yer sorduğu, araçla daha önce kaza yaptığı ve arabayı tamir ettirdiği ifadeleri de aktarıldı. Öte yandan, araçta bir poşet içerisinde tabanca olduğu bilgisi de yine iddianameye yansıtıldı.

Tetikçi’nin ifadesine yer verildi

Savcının cinayet öncesinde zanlıların yaptıkları tüm görüşmeleri gün gün sıraladığı 33 sayfalık iddianamede olay günü yaşananlar tanık ifadeleri ile birlikte yer aldı. Medet Önlü’yü öldürdüğü belirtilen tetikçi Murat Aluç’un ifadesinde “Cinayeti kendisinin işlediğini, tek başına hareket ettiğini,kendisinin Kafkas olmadığını Türk olduğunu, daha önce böyle bir fiil gerçekleştirmediğini, yönlendirmenin söz konusu olduğunu, olayın öncesinin 1-1,5 aylık bir süreç ile başladığını,İbrahim’in kendisinin 20 yıllık dostu olduğunu diğer şüphelilerle İbrahim vasıtasıyla tanıştığını, onların bu konu ile alakasının olmadığını, sadece İbrahim’in arkadaşından kendisini saklamasını istediğini, İbrahim’in de dostu olduğu için kendisini sakladığını, yakalandıktan sonra kullanıldığını anladığını, yurt dışına çıkmaya çalıştığını, Rızvan önce Medet Önlü’yü kendisi öldürecekken, Mehmet Akif Cömert’in Rızvan’a güvenilir diyerek önermesi üzerine bu işe bulaştığını, kendisinin Rusta kökenli Rızvan tarafından kullanıldığını söylediği aktarıldı.

Saklandığı evde Jammer çıktı, ancak sakladığı iddia edilen kişi cinayeti bilmediğini iddia etti

Murat Aluç’un saklandığı evde bulunan Jammerlar ile ilgili olarak ise İbrahim Şimşek’in şu beyanları iddianamede belirtildi: “Jammer cihazlarının kendisine ait olduğunu, aramada ele geçirilen diğer çantaların kendisine ait olmadığını, Jammer cihazları çalışmadığı için kendisine getiren kişilerin geri alıp götüreceğini, Mehmet Kaya’nın iş yerinde bu sebeple kaldığını, kendisi iş yerinin kapalı olduğunu, amcası Ömer Şimşek adına kayıtlı tabancanın can güvenliği sebebiyle aracında bulundurduğunu,Murat Aluç’un sahte kimlik kullandığından haberdar olmadığını, Aluç’un adam öldürdüğünü bilmediğini,onun kaçması için yer ve imkan sağlamadığını, bu durumu bilse evine almayacağını,kendisinin Rusya’ya hiç gitmediğini, Valeria isimli kadınla 2010’dan beri birlikte olduğunu, Murat Aluç’un 1,5 yıl devamlı kendisinde kalmadığını zaman zaman gidip geldiğini…”

Dışişleri Konsolosluk Genel Müdürlüğünün kafa karıştıran cevabı

Öte yandan iddianamede dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Medet Önlü’nün Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu olduğuna ilişkin belgenin ailesi tarafından verilen belge ile dosyaya konulduğu ancak Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Genel Müdürlüğü’nün 24.02.2015 tarihli yazısında Medet Önlü’nün fahri konsolos sıfatının bulunmadığına ilişkin cevabi yazısını göndermesi oldu.  Savcı iddianamede yakalanan Murat Aluç ve ona yardım eden şüphelilerle ilgili davanın yanı sıra soruşturmanın kaçak konumunda olan şahıslarla ilgili bölümünün devam ettiğini ifade ederek tefrik kararı verdi.

Arzu Yıldız / GriHat

Haberin linki:

http://www.grihat.com.tr/medet-onlu-cinayetiyle-ilgili-iddianame-hazirlandi-13118h.htm