Kimdir ve Nasıl Öldürüldü

Medet Önlü, 1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Üniversite eğitimini Bursa’da tamamladı. Genç yaşlarda kendi çabalarıyla Çeçen dilini öğrenmiş ve bu alanda Türkiye’deki uzman kişilerden birisi haline gelmişti. Aynı zamanda siyasete de ilgi duymakta, Çeçen toplumunun geleceğini dert edinmekteydi. Rusya-Çeçenya savaşları sırasında Türkiye’de önemli bir rol üstlendi.

Medet Önlü Rusya ordusunun Çeçenistan’da yaptığı işgale, daha sonra bu ülkede yürütmeye el  koyan Rusya güdümlü yönetimin uyguladığı insan hakları ihlallerine ve haksızlıklara açıkça karşı çıkmaktaydı. Yıllar boyunca Çeçen bağımsızlık mücadelesinin Türkiye’deki en öne çıkan temsilcilerinden biri oldu. 2005 yılında, sonradan Rusya tarafından işgal edilen Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın o dönemdeki başkanı tarafından Türkiye Fahri Konsolosu olarak atandı. Öldürüldüğü tarihe kadar bu unvanı taşıdı.

Medet Önlü, Türkiye’de bulunan Çeçen sığınmacıların sorunlarıyla ilgilenmekteydi. Savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen kişilere, ailelere, savaş gazilerine, öğrencilere; vize işlemleri, ikametgâh sorunları, eğitim, barınma ve sağlık konularıyla ilgili yardım sağlıyordu. Yıllar boyunca Türkiye’de herhangi bir yasal statü sahibi olamayan, barınma veya çalışma gibi en temel ihtiyaçları dahi giderilmeyen, temel kamu hizmetlerinden faydalanamayan Çeçenler, yaşadıkları her türlü sıkıntıda Medet Önlü’den destek almaktaydılar.

Evli ve 3 çocuk babası olan Önlü, geçimini dış ticaret ile sürdürmekteydi. Ankara Balgat Çetin Emeç Bulvarı’ndaki ofisini hem ticari faaliyetleri için, hem de siyasi görevi için kullanmaktaydı.

22 Mayıs 2013 günü saat 23:00 sularında kendisinden haber alamayan eşi ve çocukları, ofise ulaşabilecek yakınlarıyla iletişime geçti. Kısa bir süre içinde ofisine vardıklarında, Medet Önlü’nün cansız bedeniyle karşılaştılar.

Diğer çalışanlar saat 18:00 civarında ofisten çıkmışlardı. Anlaşılan o ki, ofisinde yalnız kaldığını bilen, Önlü’nün tanıdığı ve içeri kabul ettiği bir kişi onu öldürmüş ve kaçmıştı.

 

Nasıl öldürüldü ve suçluların izi nasıl sürüldü

Suikastın ortaya çıkmasıyla Medet Önlü’nün ofisine gelen Polis ve Önlü’nün yakınları, apartmanın içerisinde bitişik ofis dairesinin kapısının üzerinde bir kamera olduğunu fark ettiler. Bu kameranın kayıtları alınırken Medet Önlü’nün yakınları da olay yerindeydiler. Kamera görüntülerinin medyaya sızması üzerine yapılan ihbarlar sayesinde tetikçinin kimliği tespit edildi.

Kameranın dışında, tetikçi ve azmettirici hakkında delil sağlayan yegane şey Medet Önlü’nün kişisel günlük defteri oldu. Çok yakınındaki birkaç kişi haricinde kimsenin varlığından haberdar olmadığı bu deftere, Medet Önlü yıllardır Çeçence el yazısıyla kendisi için gerekli olan günlük notlarını yazıyordu. Bu notlardan tetikçi ile ne zaman tanıştığı ve kimin aracılığıyla tanıştırıldığı tespit edildi. Notları tercüme ederek Polis’in bu bilgileri edinmesini sağlayan, yine Önlü’nün yakınları oldu.

Bu delillerden ortaya çıkan duruma göre, suikastın azmettiricisi Rusya Federasyonu vatandaşı, 1974 doğumlu Rızvan Ezbulatov’du. Medet Önlü’ye kendisini “Ruslan” adıyla tanıtan Rızvan, Önlü ile suikasttan bir süre önce tanıştı:

 30n

Medet Önlü’nün günlüğünden:

30 Nisan 2013

“İst.dan gelen RUSLAN’la KONUR Sk. SU KAFE’de buluştuk. A.Z.’e (Ahmed Zakayev) ulaştırılacak haberi anlattı.”

 

Sonrasında onu  “yerel bir iş ortağı” olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 1967 doğumlu Murat Aluç ile irtibatlandırdı. O anda sahneye çıkan ve kendisini “Kemal” olarak tanıtan Murat Aluç, suikasttan 4 gün önce, 18 Mayıs 2013’te ofise kısa bir ziyarette bulundu.

Bir bahaneyle ofise gelerek keşif yapan tetikçi Murat Aluç, bundan 3 gün sonra, 21 Mayıs 2013 günü suikastı gerçekleştirmek üzere akşam saatlerinde ofise geldi. Medet Önlü’nün yalnız olmadığını fark ettiği için bir gerekçe bulup daha sonra ziyaret etmek üzere ayrıldı:

21m

Medet Önlü’nün günlüğünden:

21 Mayıs 2013

“KEMAL BEY / RUSL. geldi gitti.”

Ertesi gün, 22 Mayıs 2013′te, aynı saatlerde geldiği ofiste suikastı gerçekleştirip kayıplara karıştı. Olaydan sonraki yaklaşık 17 ay boyunca kaçıp saklanmayı başaran tetikçi Murat Aluç, 11 Ekim 2014 akşamında Sakarya Emniyeti tarafından yakalandı ve Ankara’ya gönderildi. Şu anda tutuklu durumda hakkında verilecek cezayı bekliyor.

Azmettirici ve diğer suçlular ise halen kayıp veya tutuksuz durumdalar.