Suçlular Nerede?

Medet Önlü suikastıyla ilgili olarak, delillerle belirlenen kişilerden hiçbiri yakalanmış veya yargı önüne çıkarılmış değil. Suçlularla ilgili basında yer alan veya çeşitli kaynaklardan ulaşılan kesin bilgiler aşağıdaki şekilde;

Azmettirici: Rizvan Ezbulatov, yeri bilinmiyor ve serbest

Suikastın planlayıcısı ve azmettiricisi. Rusya Federasyonu vatandaşı. 1974 doğumlu. Türkçe konuşabiliyor. Ezbulatov’un Türkiye’de daha önce çeşitli suçlara karıştığı, cezaevine girdiği ve burada çeşitli bağlantılar edindiği biliniyor. Türkiye’deki faaliyetlerinin istihbarat birimlerince yakın takipte olduğu tahmin edilse de ilgili kurumlar bu konuda mahkemeye bilgi sağlamış değiller.

rizvan_ezbulatov
Azmettirici Rizvan Ezbulatov

Ezbulatov’un suikastın emrini nereden aldığı bilinmiyor. Mehmet Akif Cömert isimli Türkiye vatandaşı sayesinde tetikçi Murat Aluç ile tanıştığı, ve Aluç’a bu görevi verdiği tespit edildi.

Rizvan Esbulatov Medet Önlü ile suikasttan birkaç ay önce tanıştı. Bu dönem boyunca bir defa yüz yüze ve 16 defa telefonla görüştü. İlişki kurma gerekçesi ticariydi. Ayrıca kendisini Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev’e yakın bir kişi olarak tanıttı. Murat Aluç ile ilişki kurmalarını ve yüz yüze tanışmalarını sağladı. Suikasttan iki gün sonra, 24 Mayıs 2013 günü Türkiye’den rahatça ayrıldı.

Ezbulatov’un daha önce Türkiye’yi onlarca kez ziyaret etmesine, 90’lı yıllarda Türk hapishanelerinde mahkum olmasına, suç dünyasıyla çok sayıda bağlantısı bulunmasına ve suikasttan önceki yaklaşık 40 gün boyunca Türkiye’de bulunmasına ve hatta 30 Nisan’da Kızılay’da Medet Önlü ile görüşmüş olmasına rağmen, dava dosyasında kendisine dair hemen hemen hiçbir bilgi, görüntü veya fotoğraf bulunmuyor.

Soruşturma ve kovuşturma aşamalarında birkaç defa bu şahıs hakkında yapılan bilgi taleplerine karşılık, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ellerinde bu şahısla ilgili hiçbir bilgi olmadığını iletti. Haziran 2016’da Ukrayna Interpol Ofisi tarafından, bu şahsın ukraynada yakalanmış olabileceğine yönelik bir bildirim yapıldı ve şahsı teyit edebilmek için Türkiye’nin ilgili birimlerinden acil olarak parmak izi ve fotoğraf bilgisi paylaşılması istendi. T.C. Adalet Bakanlığı, bu talebe de ellerinde bu şahsa ait hiçbir bilgi, parmak izi bilgisi ve fotoğraf bulunmadığı şeklinde karşılık verdi.

Rızvan Ezbulatov, çeşitli tahminlere göre şu anda Ukrayna bölgelerinde hayatına serbestçe devam ediyor.

Azmettirici: Mehmet Akif Cömert, 16 Haziran 2015’te yakalandı

Tetikçi Murat Aluç’u cezaevinden tanıyan Mehmet Akif Cömert, Rizvan Ezbulatov ile de yıllardır tanışıyor. Cömert’in, Medet Önlü cinayeti için Murat Aluç ismini Ezbulatov’a önerdiği ve Aluç’u da bu işi yapması için teşvik ettiği sanılıyor.

Daha önce gasp, silahlı soygun ve uyuşturucu gibi çeşitli suçlardan sabıkası ve halen infaz edilmeyen cezaları bulunan firari sanık Mehmet Akif Cömert, cinayetten yaklaşık 25 ay sonra, 16 Haziran 2015’te  İstanbul TEM polisleri tarafından yakalandı.

Tetikçi:  Murat Aluç, 11 Ekim 2014’te yakalandı

Tetikçi Murat Aluç’un, olaydan sonraki 17 ay boyunca Sakarya’da yakın arkadaşı İbrahim Şimşek’in yardımıyla saklandığı tespit edildi. Bu süre boyunca dönem dönem İstanbul’a gelip giden ve serbestçe dolaşan Aluç, 11 Ekim 2014′te Sakarya Emniyeti tarafından yakalandı ve Ankara’ya gönderildi. Şu anda tutuklu durumda hakkında açılacak davayı ve çıkacak cezayı bekliyor.

Tetikçi Murat Aluç
Tetikçi Murat Aluç

Aluç, suikasttan önceki haftalarda çeşitli seferler Ankara’ya geldi. 18 Mayıs günü Medet Önlü ile bizzat tanıştı. 21 Mayıs günü ofisini suikastı gerçekleştirmek için tekrar ziyaret etti fakat Önlü yalnız olmadığı için amacına ulaşamadı. 22 Mayıs 2013 günü, saat 19:08′de ofisin kapısını çaldı. Medet Önlü tarafından selamlanıp içeri alındı. Ofiste başka kimse olmadığını teyit ettikten sonra içeride onu öldürdü ve 19:11′de ayrılarak kendisini getiren araç ile bölgeden uzaklaştı.

Murat Aluç’un güvenlik kamerası görüntüleri:

Tetikçi Murat Aluç’un, olaydan sonraki 17 ay boyunca Sakarya’da yakın arkadaşı İbrahim Şimşek’in yardımıyla saklandığı tespit edildi. Bu süre boyunca dönem dönem İstanbul’a gelip giden ve serbestçe dolaşan Aluç, 11 Ekim 2014’te Sakarya Emniyeti tarafından yakalandı ve Ankara’ya gönderildi. Şu anda tutuklu durumda hakkında açılacak davayı ve çıkacak cezayı bekliyor.

Murat Aluç’un ifadesinde suçunu inkar etmediği fakat kendisine yardım ve yataklık eden İbrahim Şimşek’i ve cinayeti birlikte işlediği suç ortağı Ömer Peltek’i korur nitelikte konuştuğu dikkat çekti. Ayrıca Medet Önlü’ye yönelik karalayıcı ifadelerde bulunması ve “sadece para için değil, inandığı değerler için” onu öldürdüğünü söylemesi de dikkatlerden kaçmadı.

Murat Aluç, suikast karşılığında Rizvan Ezbulatov’dan 40 Bin Dolar ve yaklaşık 20 Bin TL para aldığını kabul etti.

Tetikçinin suç ortağı: Ömer Peltek, 2 Aralık 2017’de yakalandı

1990 doğumlu, Şanlıurfalı Ömer Peltek, Murat Aluç’un Kağıthane bölgesinden yakını. Suikast boyunca onunla beraber hareket etti. Suikast günü ve öncesindeki takip ve keşiflerde Aluç’a şoförlük yaptığı, suikast karşılığında birlikte para aldıkları ve suikast sonrasında birlikte saklandıkları tespit edildi. Murat Aluç’un yakalandığı günden birkaç gün önce yanından ayrıldı ve kayıplara karıştı.

Kaçak olduğu dönem boyunca Kağıthane bölgesinde mahallesine uğradığı yönünde ihbarlar gelmesine, arkadaşları tarafından sosyal medyada tatil beldelerinde fotoğrafları paylaşılmasına rağmen cinayetten beri 4.5 yıl boyunca yakalanmamıştı. 2 Aralık 2017 günü Alanya’da bir Jandarma çevirmesinde kimliğinin sahte olduğu ortaya çıkınca yakalandı.

Tetikçinin suç ortağı: İbrahim Şimşek, tutuklanıp bırakıldı, serbest

1973 doğumlu, Adapazarı doğumlu ve Sapanca’da ikamet ediyor. Murat Aluç ile uzun yıllardır tanışan yakın arkadaşı İbrahim Şimşek, çeşitli yasadışı vakalarla anılmakta ve hakkında bazı davalar halen sürmekte. İbrahim Şimşek’in cinayetin öncesindeki günlerde suça dahil olduğu, Murat Aluç ve Ömer Peltek’e olay mahallinde olaydan önce keşif yapmalarına yardımcı olduğu düşünülüyor. Olaydan hemen sonrasından itibaren yaklaşık 1.5 yıl boyunca Murat Aluç’u sürekli olarak sakladığı ve kaçmasına yardımcı olduğu, medyada geniş bir yer bulan bu suçtan haberi olmasına rağmen ona yardım ve yataklık ederek suça iştirak ettiği biliniyor.

Murat Aluç'un saklanmasına yardım eden suç ortağı İbrahim Şimşek
Murat Aluç’un saklanmasına yardım eden suç ortağı İbrahim Şimşek

İbrahim Şimşek 11.10.2014 tarihinde Murat Aluç’la birlikte yakalandı. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilse de, yaklaşık iki saatlik sorgudan sonra mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Şu anda hakkında bir yakalama emri bulunmuyor ve hayatına serbestçe devam ediyor.